X – 2015

Wyniki – PDF


Relacja z X Polar Sport Skitour im. Basi German: 

Na Mosornym Groniu odbył się X Polar Sport Skitour im. Basi German
28 lutego 2015 roku w Zawoi odbył się jubileuszowy X Polar Sport Skitour im. Basi German.

W zawodach wzięło udział 158 zawodników. W tym roku pogoda dopisała i znakomite warunki śniegowe pozwoliły na wytyczenie ciekawej i wymagającej trasy mającej 12 km długości i 850 m przewyższenia.

Zawodnicy wystartowali z górnej stacji na Mosornym Groniu (1047 m.n.p.m.), kierując się na Hale Śmietanową niezbyt stromym trawersem. Stamtąd rozpoczął się zjazd przez Polanę Broski, po czym zawodnicy rozpoczęli kolejne podeście na grzbiet Mosornego Gronia, skąd nastąpił długi zjazd do wodospadu na Mosornym Potoku, gdzie znajdował się odcinek z liną poręczową. Z tego miejsca śmiałkowie musieli się wyspinać przez Zimny Dół na metę zlokalizowana na szczycie Mosornego Groniu z przewyższeniem ponad 300 m. Atrakcji na trasie zatem nie brakowało, a elementy skialpinistyczne mogły dostarczyć sporo frajdy nawet bardzo doświadczonym skitourowcom, których w Zawoi nie brakowało.


Najlepsi na mecie okazali się:

  • wśród mężczyzn – Jakub Przystaś KTN PTTK BESKID GOPR KRYNICA  z czasem 00:58:56
  • wśród kobiet – Anna Figura KW ZAKOPANE  z czasem 01:03:56 (aktualna wicemistrzyni świata w sprincie)

W tym roku w pakiecie startowym każdy z zawodników dostał spersonalizowany numer startowy oraz pamiątkową koszulkę. Każdy zawodnik po wbiegnięciu na metę otrzymał oryginalny medal w postaci góralskiego dzwonka (oby przydał się na kolejnych zawodach i podgrzewał atmosferę sportowej rywalizacji).

W ramach imprezy odbyły się również testy narciarskie. Suma uzyskana z wpisowego w całości została przekazana na cele Fundacji Na Start im. Basi German za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Zakończenie zawodów z dekoracją zwycięzców i losowaniem nagród obyło się w Karczmie Styrnol w Zawoi, po czym część zawodników została na wspólnym biesiadowaniu, wymieniając się wrażeniami ze skitourowej wspinaczki.


Wielkie podziękowania należą się wszystkim partnerom i sponsorom. Jak co roku nasi sponsorzy nie zawiedli, dzięki czemu na wszystkich zawodników czekały atrakcyjne i wartościowe nagrody m.in. narty, buty, wiązania marki Dynafit.

Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejną edycję zawodów za rok!

Ogromne podziękowania należą się wszystkim partnerom, sponsorom a w szczególności firmie Dynafit, Arc’teryx, Black Diamond, Marmot, Scarpa.

Bez nazwy-1

Ogromne podziękowania dla partnerów :

  • Babiogórski Park Narodowy na czele z Dyrektorem Józefem Omylakiem
  • Gmina Zawoja na czele z Panem Wójtem Marcinem Pająkiem
  • Babiogórskie Centrum Kultury
  • Babiogórska sekcja GOPR na czele z Tomkiem Koziną
  • Polskie Koleje Linowe
  • Centrum Górskie Korona Ziemi
  • Karczma Styrnol
  • Restauracja Dominium

Miło nam poinformować ,że podczas zawodów zebraliśmy 10425 złotych, które zostały w całości przekazane na cele fundacji „Na Start im. Basi German”.

Mamy nadzieję że impreza zostanie zapamięta jako ta pełna pozytywnych wrażeń oraz emocji.
Już dziś zapraszamy na XI edycję, która odbędzie się 5 marca 2016 roku.