XVIII Polar Sport Skitour

XVIII Polar Sport Skitour w Zawoi: będą foki, raki i czekany

25 lutego już po raz XVIII sklep górski Polar Sport zaprasza pod Mosorny Groń w Zawoi na doroczne skiturowe święto. Na zawodników i kibiców czeka jak zwykle wyborna trasa i wspaniała atmosfera podkreślona niebanalnym humorem prowadzącego. Będą też nowości. Zapisy już ruszyły.  

Zima jest taka jak każdy widzi, a przez ostatnie lata różnie ze śniegiem bywało. W przypadku jednak tych zawodów, wszystko zawsze było na swoim miejscu: śnieg na trasie leżał (niektórzy uczestnicy też), wszyscy zawodnicy z uśmiechem docierali do mety, a z jeszcze szerszymi uśmiechami z Zawoi wyjeżdżali. W tym roku też tak będzie. A nawet bardziej.   

Zapisy rozpoczęły się od licytacji numeru 001. Kto wystartuje z tym numerem na piersi (nodze, plecach), wygra przy okazji multisportowy topowy zegarek Garmina, Enduro 2 z ładowaniem solarnym. Oczywiście, cały dochód z tej licytacji, jak i z całych zawodów, trafi na konto fundacji Na Start im. Basi German. – Mamy nadzieję, że walka o ten wspaniały zegarek będzie zażarta, a kwota z niej uzyskana konkretna, bo też potrzeby są duże. W tym roku chcemy m.in. kupić dzieciom buty wspinaczkowe. Nasi podopieczni bardzo wciągnęli się we wspinanie, chcemy im w tym pomóc – wyjaśnia Aleksandra Radwańska z fundacji. Licytacja potrwa do 21 lutego, zakończy się dzień przed końcem zapisów online.

Drugi zegarek Garmina będzie można wygrać podczas tradycyjnego już losowania na koniec imprezy. 

Do góry i w dół

Start tradycyjnie już o 1100 przy dolnej stacji kolei linowej Mosorny Groń w Zawoi. W zawodach weźmie udział ponad 200 osób. – Jak co roku spodziewamy się, że przyjadą do nas amatorzy, miłośnicy mozolnych podbiegów i slalomu między drzewami oraz czołówka polskich skialpinistów – opowiada Piotr Krygowski, dyrektor imprezy. Zawodnicy  rywalizować będą na dwóch trasach – krótkiej dla juniorów bardzo młodych i dłuższej, dla juniorów nieco starszych. Ta druga to 13 kilometrów, w górę i w dół po zawojskich lasach, o sumie przewyższeń ok. 1000 metrów. Nudno na pewno nie będzie – bywało, że na trasie była rozpięta poręczówka… I ponoć podobne atrakcje zaplanowane są także w tym roku.

Tradycyjnie dzieci będzie można pozostawić w przedszkolu lub – tu nowość – zabrać na warsztaty techniczne i pierwszej pomocy. To jedna z dodatkowych atrakcji współorganizowanych ze szkołą górską Polar Sport Adventures i ratownikami z Grupy Podhalańskiej i Beskidzkiej GOPR. Będzie można więc przećwiczyć resuscytację albo

hamowanie czekanem, chodzenie w rakach czy podstawy lawinowego ABC. To elementarne umiejętności i obowiązkowe wyposażenie każdego, kto chce zimą chodzić po górach. Także w Beskidach. Zapisy na miejscu.  

Polar Sport dzieciom

Polar Sport Skitour to jedna z największych imprez skiturowych w Polsce; organizowana przez krakowski sklep górski w czasach, “foczenie” nie było jeszcze tak modne. Przyciąga do Zawoi świetną organizacją i zawsze doskonałą atmosferą. Ale nie tylko to ją wyróżnia na tle innych. – To takie nasze święto. Uwielbiamy narty, zarówno w wersji zjazdowej jak i skiturowej. A raz do roku dzielimy się tą pasją z naszymi klientami, fanami, znajomymi. Nie zarabiamy na tym, zdecydowanie dokładamy, ale nie o zarobek tu chodzi – podkreśla Zbyszek Marcinkiewicz z Polar Sportu. Wpisowe jest przyjazne, a cały dochód z imprezy trafi do podopiecznych Fundacji „Na Start” im. Basi German. To m.in. z tych pieniędzy organizowane są potem wycieczki w góry i narciarskie wyjazdy dla dzieci z domów dziecka. – Naprawdę warto pomagać: my kochamy narty i ruch na świeżym powietrzu, a jeśli możemy coś zrobić dla dzieci, które nie miały tyle szczęścia co my, cieszymy się jeszcze bardziej – dodaje Marcinkiewicz.

XVIII Polar Sport Skitour będzie jednocześnie polską edycją Snow Leopard Day by Dynafit.